Г. В. Дорофеев, Т. Н. Миракова «Математика». УМК «Перспектива».
Цель урока: познакомить с взаимосвязью между сложением и вычитаемым, вывести правило, формировать вычислительные навыки.
Оборудование: учебник, рабочая тетрадь, карточки с заданиями, ноутбуки.
На доске таблица (имена уч-ся, номера задании).
Проект урока
№ |
Этап урока
|
Время
|
Деятельность учителя
|
Деятельность ученика
|
1.
|
Орг. момент и целеполагание
|
2 минуты
|
Знакомит темой урока и целью
|
Ставят себе цель , достичь желаемых результатов.
|
2.
|
Работа по учебнику. Изучение нового материала.
|
10 минут
|
Проверять выполненные задания.
|
Выполняют № 1,2,3 на стр. 45. Читают правило.
|
3.
|
Работа по индивидуальным карточкам.
|
15 минут
|
Проверяет решения задач.
|
Решают задачи самостоятельно.
|
4.
|
Повторение пройденного материала. Работа с ноутбуком. Тест.
|
10 минут
|
Поправляет, помогает по необходимости.
|
Выполняют задания.
|
5.
|
Выполнение заданий в рабочих тетрадях.
|
6 минут
|
Проверяет выполнение работы.
|
Работают в рабочих тетрадях №3 (1,2,3) на стр. 55.
|
6.
|
Рефлексия.
|
2 минуты
|
Подводит итог урока.
|
Сравнивают результат работ с предполагаемым результатом.
|
I. Оештыру моменты.
Без бүген “Билгесез кушылучыны табу” темасын өйрәнәбез.Сез бу теманы үзегез укып үзләштерерсез.Теманы үзләштергәннән соң сезгә өч баскычтан торган биремнәр үтәргә кирәк булыр. А — яңа материал буенча мисаллар. В — мәсьәләләр чишү. С — тестлар эшләү. Аларның барысын да үтәгәч укучылар өчен өстәмә биремнәр дә булачак. Уңышлар таблицасына һәр биремне үтәгән саен плюс куя барырсыз. Биремнәрне утәп бетергән укучыларга бүләккә наклейкалар булачак. Кем иң югары нәтиҗәгә ирешергә тели? Мин уңышлар телим!
II.Яңа тема буенча эш.
Тактадагы язмаларны укып яңа материалны үзләштерегез һәм биремнәрне үти башлагыз.
III.Дәреслек буенча эш.
А
1.№1 45нче бит
2.№2 45нче бит
3.№3 45нче бит
IV.Индивидуаль карточкалар буенча эш. Мәсьәләләр чишү.
В
- вариант.
1. Ике вазада 10 чәчәк бар. Беренче вазада 3 чәчәк,икенче вазада ничә чәчәк бар?
2. Тартмада 7 кәнфит бар иде. 5 конфетны ашадылар.Тартмада ничә кәнфит калды ?
3. Бакчада 8 алмагач усә, ә груша агачы 6 га кимрәк.Бакчада барлыгы ничә агач усә?
- вариант.
1. Ике киштәдә 9 китап бар.Беренче киштәдә 5 китап,икенче киштәдә ничә китап бар?
2. Аквариумда 8 балык бар иде. Анда тагын 2 балык салдылар. Аквариумда ничә балык булды?
3. Асиягә 4 зур открытка һәм 2 гә артыграк кечкенә открытка буләк иткәннәр.Асиягә барлыгы ничә открытка буләк иткәннәр?
V. Ноутбук белән эш.Тест.
С
- Мәсьәләнең чишелеше: 8-3=5 . Мәсьәләнең дөрес шартын сайла.
А.Мәдинәнең 5 дәфтәре, ә Зәлиянең дәфтәрләре 3 кә күбрәк.
Б. Бер бүлмәдә 8 урындык, ә икенчесендә 5 кә кимрәк.
В. Бер шәһәрдә 8 музей, ә икенчесендә 3 музейга кимрәк.
- Мәсьәләнең чишелеше: 9-3=6. Мәсьәләнең дөрес шартын сайла.
А. Данис 3 китап укыган, ә Тимур 6 китапка күбрәк.
Б. Бер йортта 9 кат, ә икенчесендә 3 катка кимрәк.
В. Бер пакетта 9 персик, ә икенчесендә 6 персикка кимрәк.
- Дөрес җавапны билгелә.
Рафис 3 эт ясады, ә Рөстәм 2 эткә күбрәк. Малайлар барлыгы ничә эт ясаганнар?
А. 8
Б. 9
В. 7
- Айсылу 6 тәлинкә юды, ә Галия 2 тәлинкәгә әзрәк. Кызлар барлыгы ничә тәлинкә юганнар?
А. 7
Б. 8
В. 10
VI. Өстәмә материал. Эш дәфтәрләре.
№3 (1,2,3),55 нче бит
VII. Рефлекция.
- Кем узе теләгән нәтиҗәгә иреште?
- Кемнең нәтиҗәләре түбәнрәк булды?
- Дәрестә эшләвең үзеңә ошадымы?
Миначева Раиля Зуфаровна
Учитель первой категории МБОУ “Татарская гимназия №2 при КФУ” Московского района г. Казани
minacheva63@mail.ru