О проекте Координаторы проекта Малокомплектные школы
Вы находитесь: ТИО » 4 класс » Татарский язык » Литературное чтение. Гумар Баширов «Весенний Сабантуй»


Раздел: 4 класс » Татарский язык    

 Р. Х. Ягъфарова; Книга для чтения 4 класс

УМК «Школа 2100»

Цели:

1. Познакомить учащихся с произведением Г.Баширова «Весенний Сабантуй»

2. Формировать и развивать навыки самостоятельного поиска ответов, умение отстаивать свою точку зрения;

3. воспитать бережное и внимательное отношение к природе.

 

Проект урока

 

№ этапа

Этап урока

Время

Деятельность учителя

Деятельность ученика

1

Орг. Момент и целеполагание.

2 минут

Знакомит с темой урока и целью.

Ставят себе цель ответить на вопросы,достичь той отметки,которую желают получить за урок.

2

Работа с вопросами.

25 минут

Организует самостоятельную работу, раздает вопросы,оказывает индивидуальную помощь.

Работают с текстом, знакомятся с вопросами, ищут ответы,пишут мини-сочинение.

3

Беседа по вопросам.

15 минут

Организует дискуссию, задает наводящие вопросы, сталкивая мнения детей.

Отвечают на вопросы, отстаивают свою точку зрения.

4

Рефлекция

2 минуты

Подводит итог, анализирует таблицу.

Сравнивают результат таблицы с предполагаемым результатом.

5

Индивидуальное дом. задание.

1 минута

Дает на выбор домашнее задание.

Выберают себе домашнее задание.

                         

  А

1) Мәдрәсәдән кайтышлый малайлар нәрсә эшли?

2) Өзектә нинди кошлар турында сөйләнә?

3) Кардан арчылган җирдә яланаяк сикереп уйнау турында язылган урынны табып билгеләгез.

4) Авыл кешеләре кайчан капка төбенә чыгып басалар?

5) Малайның нинди сүзнең дөреслеген беләсе килә?

                          

Б

1) –Санама диләр сиңа! Күрмисең мени, әнә адаштырасың! дигән сүзләр балаларның күңеле турында нәрсә әйтә?

2) Инеш ни өчен уфылдый, көчәнергә керешә?

3) Г.Бәширов әсәргә «Язгы Сабантуйлары» дигән исемне ни өчен биргән дип уйлыйсыз?

4) Әсәр безне нәрсәгә өйрәтә?                            

                      

С

Бирелгән өзекнең дәвамын яз.

 

Дәрес барышы

 

I Оештыру моменты һәм максат кую.

 

Сез бүген Г.Бәшировның «Язгы Сабантуйлар» хикәясеннән өзек белән үзлектән танышырбыз. Шуннан соң бирелгән сорауларга җавап биреп, яңа материалны кем ничек үзләштерүен белербез. Дөрес җавапка «+» тамгасын уңышлар таблицасына куя барырсыз.

 

II Текст һәм сораулар буенча үзлектән эш.

 

А

1) Мәдрәсәдән кайтышлый малайлар нәрсә эшли?

2) Өзектә нинди кошлар турында сөйләнә?

3) Кардан арчылган җирдә яланаяк сикереп уйнау турында язылган урынны табып билгеләгез.

4) Авыл кешеләре кайчан капка төбенә чыгып басалар?

5) Малайның нинди сүзнең дөреслеген беләсе килә?

 

Б

1) –Санама диләр сиңа! Күрмисең мени, әнә адаштырасың! дигән сүзләр балаларның күңеле турында нәрсә әйтә?

2) Инеш ни өчен уфылдый, көчәнергә керешә?

3) Г.Бәширов әсәргә «Язгы Сабантуйлары» дигән исемне ни өчен биргән дип уйлыйсыз?

4) Әсәр безне нәрсәгә өйрәтә?

 

С

Бирелгән өзекнең дәвамын яз.

 

III Әңгәмә.

 

IV Рефлексия.

 

Сез дәрестә бик зур эш башкарып чыктыгыз. Үзлектән әсәрдән өзек белән танышып, сорауларга җаваплар бирдегез. Рәхмәт! Кем нинди нәтиҗәләргә ирешкәнлеген күзәтик әле.

 Индивидуаль өй эше: теләгән укучыларга малайларның бәйрәмгә әзерлеге турында кечкенә хикәя язу һәм әсәрне тулысынча укырга тәкъдим итү.

 

МОУ «Татарская гимназия №2 им. Ш. Марджани» г. Казани

Миначева Раиля Зуфаровна

gym002@bk.ru

Другие новости по теме: