Татар теле. Р. А. Юсупов
Цели: «Лексикология һәм сөйләм культурасы» темасы буенча белемнәрен арттыру, ныгыту; тема буенча сөйләм күнекмәләрен үстерү; туган телне тирәнтен өйрәнүгә этәргеч бирү.
Оборудование: карточки с вопросами, карта достижений.
Проект урока.
№ этапа
|
Этап урока
|
Время
|
Деятельность учителя
|
Деятельность ученика
|
1
|
Оргмомент и целеполагание
|
2 минуты
|
Знакомит с темой урока и целью
|
Ставят себе цель ответить на вопросы, достичь той отметки, которую желают получить за урок
|
2
|
Самостоятельная работа с разноуровневыми карточками
|
40 минут
|
Раздает вопросы, оказывает индивидуальную помощь
|
Отвечают на вопросы, выполняют упражнения
|
4
|
Рефлексия
|
2 минуты
|
Подводит итог, анализирует таблицу
|
Сравнивают результат таблицы с предполагаемым результатом
|
5
|
Индивидуальное дом. задание
|
1 минута
|
Аңлатмалы сүзлектән 1 сүзнең барлык лексик мәгънәләрен язып алырга
|
Желающие записывают задание
|
Дәрес барышы:
- Оештыру, актуальләштерү өлеше.
У.: Хәерле иртә! Бүген без сезнең белән яңа тема өйрәнә башларбыз. Яңа дип атасак та, бу тема белән сезнең танышлык инде бар, без бары тик белемнәрне ныгытып, тәртипкә генә салырбыз. «Лексикология һәм сөйләм культурасы» дигән тема дәреслекнең 86 нчы битеннән башлана.
II. Карточкалар белән эш.
А.
1. Лексикология, тел культурасы төшенчәләренә билгеләмә бирегез.
2. Лексик мәгънә дип нәрсәне атыйлар?
3. Сүзнең лексик мәгънәсен ничек белеп була?
4. 170 нче күнегү.
Б.
5. 167 нче күнегү.
6. 169 нчы күнегү.
С.
7. 168 нче күнегү.
III. Нәтиҗәләрне таблицага билгеләү, көтелгән нәтиҗә белән чагыштыру.
IV. Теләгән укучыларга өй эше бирү. «Татар теленең аңлатмалы сүзлеге» ннән 1 сүзнең барлык лексик мәгънәләрен язып алырга.
Шакирова Гулия Аскатовна
Гимназия № 2 Казань
g2.kzn@edu.tatar.ru