О проекте Координаторы проекта Малокомплектные школы
Вы находитесь: ТИО » 4 класс » Анлийский язык » Present Simple и Present Continuous » Закрепление Present Simple и Present Continuous, сравнительная степень прилагательных


Учебник «Английский в фокусе» для 4 класса (“Spotlight”) Авторы Н. И. Быкова, Дж. Дули, М. Д. Поспелова, В. Эванс. “Просвещение”, 2010
Цели урока:
- развивать грамматические навыки и умения в процессе самостоятельной работы на уроке;
- усвоить и закрепить лексику по теме «Animals»;
- усвоить разницу употребления Present Simple и Present Continuous, сравнительная степень прилагательных.
Оборудование: карта достижений, учебники, рабочие тетради, карточки с заданиями, компьютеры.

План урока

Этап урока

Время

Деятельность учителя

Деятельность учащихся

1

Организационный момент
Целеполагание

2 мин.

Знакомит с темой урока и целью

Ставят себе цель выполнить тесты и упражнения, достичь той отметки, которую желают получить за урок

2

Работа с разноуровневыми карточками
(А — на «5», В — на «4», С — на «3»)

35 мин.

Раздает карточки по вариантам. Оказывает индивидуальную помощь, проверяет задания.

Изучают самостоятельно теоретический материал. Выполняют задания по карточкам. Отмечают свои достижения на карте

3

Рефлексия

2 мин.

Подводит итог, анализирует таблицу

Сравнивают результат таблицы с предполагаемым результатом

4

Индивидуальное домашнее задание

1 мин.

 

Желающие записывают задание

Организационный момент. Целеполагание.

Teacher: My dear friends, today we are going to work with our vocabulary “Animals”, the use of Present Simple and Present Continuous and work on Comparatives.
The task is to repeat the theory and do the tasks in cards A, B, C.
If you want to get a “3” you are to work with Card A (test 1).
If you want to get a “4” you are to work with Card B.
If you want to get a “5” you are to work with Card C.
You will have 35 minutes to work with the cards. Don’t forget to register your achievements in the chart. Good luck!

Name

Card A
Tasks 1-2

Card B
WB pg 32 ex 1, pg 33 ex 5, task 4

Card C
Tasks 5,6,7*

Amirkhan

 

 

 

Daniyal

 

 

 

Iluza

 

 

 

Leyla

 

 

 

Aliya

 

 

 

Iskander

 

 

 

Amina

 

 

 

Suleyman

 

 

 

Adelina

 

 

 

Karina

 

 

 

Ildan

 

 

 

Kamil

 

 

 

Enje

 

 

 

Musa

 

 

 

Работа с разноуровневыми карточками.

Card A.
Работа на компьютере, обучающий тест.
1. Напишите прилагательные в сравнительной степени
e.g. big-bigger
1. fast -
2. happy -
3. fat -
4. small -
5. clever -
6. funny -
7. short -
8. thin -
9. slim -
2. Present Simple или Present Continuous
10. Masha usually ... (walk) to school"
11. We ... (do) our homework at the moment.
12. Look! David ... (play) football.
13. I always .... (watch) news at 8 o'clock in the morning.
14. Tom ... (write) a letter now.
15. We never ... (go) to the park on Sundays.
16. My mother often ... (cook) tasty things.
17. My mother ... (cook) tasty thing now.

Card B
Task 3. WB pg 32 ex 1, pg 33 ex 5
Task 4. Read and choose.

  1. What’s Mum making?
  2. She’s making a cake.
  3. She makes a cake.
  4. Look at the giraffe!
  5. This is an animal.
  6. It’s eating from a tree.
  7. Do you usually listen to the music in the evening?
  8. I’m listening to a CD.
  9. Yes, I do.
  10. Look! The seals are clapping.
  11. Yes, they always clap at lunchtime.
  12. Yes, they are always clapping at lunchtime
  13. What is the hippo doing?
  14. It’s learning how to run.
  15. It learns how to run.

Card C
Task 5. Read and choose.

  1. I always tidy/am tidying my room.
  2. Look! She is feeding/feeds the lion.
  3. John never is waking/wakes up late.
  4. Monkeys climb/are climbing trees.
  5. Bob and Kelly have/are having a piano lesson every Saturday.
  6. Why do you laugh/are you laughing?
  7. Listen! Somebody is crying/cries.
  8. What are you doing/do you do now?
  9. I always am doing/do my homework.
  10.  My sister usually helps/is helping me with cooking.

Task 6 Read and choose.
e.g. Elephants are fatter (fat) than tigers.

  1. Dolphins are _________ (clever) than monkeys.
  2. Magazine is _________ (interesting) than a newspaper.
  3. Cats are _________ (big) than mice.
  4. Kittens are _________ (beautiful) than cats.
  5. Snakes are _________ (long) than lizards.
  6. Hippos are _________ (small) than elephants.
  7. Little animals are _________ (nice) than big animals.
  8. Today this song is ­______________ (popular).
  9.  Ice cream is ___________ (tasty) than carrot.
  10. Apples are ­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­____________ (sweet) than lemon.

Task 7 (дополнительно)
WB p35 ex3
SB p63 ex4,6

Рефлексия. 

Teacher: My dears! You have worked very hard at the lesson. Good job! Let’s look at the register and analyze our achievements: ___ students have reached Level C, __ students-Level B and ___ students have done their best. I thank you for the lesson and wish you every success in your studies.

Индивидуальное домашнее задание по карточкам.

Teacher: If you haven’t finished all tasks, then you can do some at home. We will continue our work at the next lessons.

Бадыгина Гулия Ринатовна
Казань гим. № 2
g2.kzn@edu.tatar.ru

Другие новости по теме: