Учебник «Английский в фокусе» для 6 класса (“Spotlight”), авторы Ю. Е. Ваулина, О. Е. Подоляко, Д. Дули, В. Эванс. “Просвещение”, 2009
Цели урока:
- развивать умение самостоятельной работы на уроке;
- проверить усвоение материала 5 модуля по всем видам речевой деятельности
Оборудование: компьютер, компьютерные тесты, карта достижений.
Ход урока
I. Организационный момент. Целеполагание.
Teacher: Hello, dear friends! I am glad to welcome you at our lesson. How are you? I am glad you are fine. Today we are going to check our knowledge and do the next exercices. Today we are having final lesson on the module five. I give you instruction you read it and do the exercises one by one. I divide the form into 2 groups. Be attentive! And think about the mark which you would like to get for the lesson. Write it in your exercise books. You will need your students books, your exercise books, markers, sheet of paper. Do exercises in your exercise books. Now, it’s time to start the work.
After finishing the exercises come up to me, I’ll check them.
And you will appreciate your results yourselves. Only when you finish a task and have no mistakes you can go on to the next task. You can do the tasks in any order.
If you want to get a “5” you are to do all 10 exercises
If you want to get a “4” you are to do exercises from 5-7
If you want to get a “3” you are to do exercises from 1-4
Рефлексия
Teacher: You have done much hard work at the lesson and have learnt many new things. Let’s look at the register and analyze our achievements: __ students have done ___ tests, ___ students- ___ tests and ___students have done only___ tests . So you see that still there is much to be done. I thank you for the lesson and wish you every success in your studies.
VIII. Индивидуальное домашнее задание по карточкам.
Проект урока английского языка по теме: «Итоговый урок. Настоящее продолженное время.» в 6 классе.
№ |
Этап урока
|
Время
|
Деятельность учителя
|
Деятельность учащихся
|
1.
|
Организационный момент
Целеполагание
|
2 мину
ты
|
Знакомит с темой урока и целью
|
Ставят себе цель ответить на вопросы, выполнить упражнения, достичь той отметки, которую желают получить за урок
|
2
|
Работа с
карточками
|
40 минут
|
Раздает тесты,
оказывает индивидуальную помощь, проверяет задания.
|
Выполняют задания по карточкам. Отмечают свои достижения на карте
|
3
|
Рефлексия
|
2 мину
ты
|
Подводит итог, анализирует таблицу
|
Сравнивают результат таблицы с предполагаемым результатом
|
4
|
Индивидуальное домашнее задание
|
1 мину
та
|
|
Желающие записывают задание
|
Скачать презентацию и полную версию урока present.zip [253.73 Kb]
Губайулина Эльвира Альбертовна
МОУ «Татарская гимназия №2 при КФУ» Московского района г. Казани
g2.kzn@edu.tatar.ru