О проекте Координаторы проекта Малокомплектные школы
Вы находитесь: ТИО » Английский язык » 6 класс » Счастливые времена » Зачетная работа по пройденному материалу


«Английский в фокусе» для 6 класса (“Spotlight”), авторы Ю. Е. Ваулина, О. Е. Подоляко, Д. Дули, В. Эванс. “Просвещение”, 2010

Цели: проверить усвоение грамматического и лексического материала по всему пройденному модулю, выявить пробелы.

Проект урока


Этап урока

Время

Деятельность учителя

Деятельность учащихся

1

Организацион-
ный момент.
Целеполагание

2 минуты

Знакомит ребят с целью урока

Ставят себе цель хорошо выступить на уроке, выполнить упражнения, достичь той отметки, которую желают получить за урок

2

 Зачетная работа

40 минут

Помогает включиться в работу, объясняет, если возникнут вопросы по процедуре выполнения заданий

Выполняют упражнения. Отмечают свои достижения на карте

4

Рефлексия

2 минуты

Подводит итог, анализирует таблицу

Сравнивают результат таблицы с предполагаемым результатом

5

Индивидуальное домашнее задание

1 минута

 

Желающие записывают задание

Стенограмма

  • Оргмомент. Целеполагание.
  • Good afternoon children. I’m very glad to see you. Hope you are in a good mood today. As I’ve already told you, today you’re doing the test according to our previous theme. You’ll have to remind ordinal numbers, prepositions of time and place and of course our vocabulary.
  • You will have 40 minutes to work.

 Don’t forget to register your achievements in the chart. Good luck!

  • Выполнение заданий.

Tasks for the good marks

  • Write the ordinal numbers
  • One  — __________________
  • Three  — _________________
  • Six  — __________________
  • Five  — _________________
  • Nine  — _________________
  • Twelve  — ________________
  • Look at the picture of the room in SB, p. 18. Read the sentences and tick (√) if they are right and cross (X) if they are false. Correct the sentence if it is wrong.
  • There’s a coffee table next to the sofa. ___
  • There are four paintings on the wall. ___
  • The cushions are on the armchair. ___
  • There’s a cat on the sofa. ___
  • There’s a lamp behind the coffee table. ___
  • There’s a newspaper under the table. ___
  • There’s a vase on the table. ___

3. My neighbourhood
 Language puzzle. Find 10 places in town. List them and say what you can buy there.

R

S

u

p

e

R

m

a

R

k

e

t

u

j

F

G

h

e

c

A

c

h

E

m

i

s

t

s

E

r

y

j

b

F

t

y

S

f

t

u

m

p

N

e

w

s

a

G

e

n

T

s

u

k

b

o

Z

e

n

a

l

I

b

r

A

r

y

t

o

r

W

n

u

g

e

Q

m

o

U

c

t

i

r

t

Z

g

x

v

b

N

g

y

R

j

k

l

p

s

Q

r

s

c

f

R

t

g

A

n

h

j

o

s

T

o

y

s

h

O

p

s

N

z

c

f

d

h

T

c

y

h

n

B

p

e

T

s

h

o

p

o

P

e

b

g

d

S

a

z

A

b

r

w

q

p

A

r

e

p

o

S

t

o

F

f

i

c

e

u

B

s

e

h

j

K

i

u

T

e

w

s

z

a

 Tasks for an excellent mark

  • Write in on/in/at.
  • ____ 10 October
  • ____half past four
  • ____1987
  • ____Friday morning
  • ____the morning
  • ____summer
  • ____Wednesday
  • _____ dawn
  • ____ magazine
  • ____ work
  • ____Europe
  • ____ your left
  • _____the middle

2. Say the sentences in English.

  •  
    • Я живу в красивом районе.
    • Поблизости много кафе и магазинов.
    • Справа от аптеки находится почта.
    • Напротив аптеки расположен банк.

3. Read the utterances of a dialogue between Katherine and Garry. Put them in the correct order and act the dialogue out.
K.: There’s no light in my flat, though sockets work.
G.: What’s up, Katherine?
K.: Good morning. Can I speak to Garry Batt, please?
G.: Ok. Don’t worry, I’ll send an electrician over and he’ll have a look.
K.: Garry, hi. This is Katherine Smith.
K.: Thank you.
G.: Hello, Garry is speaking.

  • Рефлексия.

 - You have done much hard work at the lesson. Let’s look at the register and analyze our achievements I thank you for the lesson and wish you every success in your studies.

Хабибуллина Миляуша Ильсуровна
МБОУ «Татарская гимназия №2 при КФУ», г. Казань
g2.kzn@edu.tatar.ru

Другие новости по теме: